• INFORMÁCIE O ČINNOSTI SOCIÁLNEHO PEDAGÓGA

• Sociálny pedagóg

„U dieťaťa sa sústreďte na rozvoj toho dobrého, vďaka   tomu v ňom pre to zlé nezostane žiadne miesto.“

M. Montessori

Mgr. Eva Senešiová

Kde ma nájdete?

• na 1. poschodí č. dverí 89

Konzultačné hodiny:

• každý pondelok a stredu od 13. do 14. hod.

Kto je sociálny pedagóg?

Je to odborný zamestnanec, ktorý vykonáva odborné činnosti v rámci prevencie, intervencie a poskytovania poradenstva najmä deťom a žiakom ohrozeným sociálno-patologickými javmi zo sociálne znevýhodneného prostredia, drogovo závislým alebo inak znevýhodneným deťom a žiakom, ich zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení.

Svojím pôsobením sa snaží o vytvorenie bezpečnej sociálnej klímy na škole a to:

• podporovaním pozitívnych vzťahov medzi žiakmi
          • aktívnou pomocou žiakom zo sociálne-znevýhodneného prostredia
          • elimináciou  sociálno-patologických javov (preventívnymi aktivitami, včasnou diagnostikou a následnou intervenčnou činnosťou)
          • podporou zdravého životného štýlu a zmysluplného trávenia voľného času

Sociálny pedagóg pracuje so žiakmi:

Individuálne

• prevažne so žiakmi zo sociálne-znevýhodneného prostredia
          • žiakmi vyžadujúcimi odbornú starostlivosť na podnet triedneho učiteľa, príp. zákonného zástupcu žiaka

Skupinovo

• s konkrétnou triedou, oddelením ŠKD
          • realizáciou preventívnych programov a aktivít – vzdeláva žiakov v oblasti prevencie
          • podporuje rozvoj osobnosti žiakov využívajúc rôzne zážitkové hry a techniky sociálno-psychologických výcvikov, ktoré smerujú k rozvoju osobnosti žiakov
          • ak je to potrebné venuje sa náprave vzťahov medzi žiakmi, eliminuje patologické správanie

Financované do roku 2023 cez NP POP II.