• KONKRÉTNE AKTIVITY SOCIÁLNEHO PEDAGÓGA

• VIANOCE U NÁS A VO SVETE - Vianoce sa blížia, všetci sa na ne tešíme a všetci ich máme radi. Radosť z očakávania Vianoc sme prežívali počas uplynulých dní aj v oddeleniach ŠKD. Venovali sme sa vianočným tradíciám u nás, ale spoznali sme aj tradície z iných krajín. Žiaci postupne odbaľovali malé darčeky na stromčeku, ktoré ukrývali zaujímavosti o slávení Vianoc vo svete a zároveň aj malú úlohu na zabavenie. Prežili sme príjemné a radostné chvíle a spoločne s deťmi sme sa zhodli, že všade dobre, doma najlepšie a najkrajšie zvyky sú predsa tie naše slovenské.

AKTIVITA "SME JEDEN TÍM" - So žiakmi tretieho ročníka sa uskutočnilo stretnutie „Sme jeden tím“, v rámci ktorého sme sa zamerali na spoluprácu. Žiaci si vyskúšali viaceré aktivity, v ktorých museli trochu „zabudnúť na seba“ a vnímať seba ako súčasť celku – svojej triedy. Úspešným absolvovaním aktivít ukázali, že majú v sebe tímového ducha a uvedomili si tak svoju výnimočnú hodnotu a prínos pre svoju triedu. Na záver stretnutia si každý vyplnil svoj dielik puzzle, z čoho vznikol na záver stretnutia personalizovaný plagát.

AKTIVITA PRIATEĽSTVO ONLINE VS. REALITA - Žiaci ôsmeho ročníka prechádzajú od októbra programom Bezpečne na nete, ktorého cieľom je podporovať zodpovedné správanie v online priestore. V októbri sme si „posvietili“ na sociálne siete, na ich základné princípy fungovania. V novembri sme pomocou brainstormingu objavovali výhody a nevýhody priateľstva v osobnom kontakte a v online priestore. Spoločne sme si tak uvedomili pozitíva, ktoré nám priateľstvo prináša a zároveň sme spozorneli pri rizikách, na ktoré je potrebné dávať si pozor. Vyvrcholením tohto stretnutia bola dobrovoľná výroba náramkov priateľstva, ktorá žiakom ponúkla zážitok z osobného stretnutia v príjemnej priateľskej atmosfére.

AKTVITA "PRIATEĽSTVO" V ŠKD - Priateľstvo je veľký dar. Jeho prínos si pripomenuli počas mesiaca november v ŠKD. Deti si pozreli krátky animovaný film Polooblačno, ktorý jasne vystihuje hodnotu priateľstva a následne ho spoločne analyzovali. Deti si potom vyplnili pracovný list a pokúsili sa nakresliť alebo napísať, v čom sú výnimočné a čo dobré zo seba môžu ponúknuť priateľom. Nakoniec z rôznych výrokov mali vybrať len tie, ktoré sa týkajú skutočného priateľstva. Spoločne tak vytvorili profil dobrého priateľa, ktorý zdobí nástenky tried.

AKTIVITA PRI PRÍLEŽITOSTI DŇA SPÁNKU - Prednedávnom sme si pripomenuli Svetový deň spánku besiedkou o zdravom spánku v tretiackych triedach. Po krátkej prezentácií o prínose spánku pre náš život žiaci aktívne diskutovali a zdieľali svoje osobné skúsenosti a postrehy. Spoločne sme si nacvičili techniky pre ľahšie zaspávanie a na záver si každý vypracoval svoj osobný pracovný list o spánku.

AKTIVITA PRI PRÍLEŽITOSTI MESIACA KNIHY - V priebehu marca – mesiaca knihy, sa v našej škole organizovali viaceré aktivity zamerané na rozvoj čitateľskej gramotnosti nielen počas vyučovania, ale aj počas pobytu žiakov v ŠKD. Pani vychovávateľky si pre žiakov pripravovali rôzne čitateľské aktivity a pod vedením sociálnej pedagogičky sa zúčastnili dvoch zážitkových stretnutí: „V rozprávkovej krajine“ a „Nezvyčajne o troch prasiatkach“. Veríme, že aj vďaka týmto aktivitám si naši žiaci budujú pozitívny vzťah k čítaniu.

AKTIVITA O ŠIKANOVANÍ - Naša škola odmieta šikanovanie v akejkoľvek podobe a preto sú preventívne činnosti nasmerované k zamedzeniu vzniku tohto sociálno-patologického javu medzi žiakmi na škole. Pod vedením sociálnej pedagogičky sa žiaci 1. – 4. ročníka oboznámili bližšie so šikanovaním prostredníctvom príbehu chlapca, ktorý si to osobne prežil. Analýzou príbehu a praktickými aktivitami boli žiaci vedení k aktívnemu prístupu v riešení násilných prejavov.

AKTIVITA - SPOLU PORAZÍME DRAKA KORONA - Žiaci navštevujúci ŠKD mali možnosť zúčastniť sa zážitkového stretnutia s názvom Spolu porazíme draka Korona. Predstavili sme si naše Slovensko ako krajinu, kde sa pohybujú rôzni draci “chorobníčkovia” a ktorí prenášajú rôzne choroby. V uplynulom roku k nám príšiel jeden obzvlášť zákerný drak Korona, ktorý výrazne zmenil spôsob nášho doterajšieho života. Pri plnení zážitkových úloh si žiaci užili kopec zábavy a zároveň im to pomohlo lepšie pochopiť, prečo musíme nariadené opatrenia dodržiavať.

AKTIVITA - ERB OSOBNOSTI - ŠKD aktivitu Erb osobnosti alebo Môj osobný erb.  Deti nakreslili do svojho erbu to, čo majú radi, čomu sa venujú a čo radi robia. Svoje erby prezentovali v kruhu, porozprávali o sebe, svojich záujmoch a trávení voľného času. Rozvíjali sa u nich komunikačné zručnosti, schopnosť počúvať a asertivita. Po aktivite si každý žiak nalepil erb na skrinku na chodbe.

AKTIVITA - ZAPOJILI SME SA DO KAMPANE ČERVENÉ STUŽKY

Peer aktivisti školy pod vedením sociálnej pedagogičky si 2. decembra 2019 pripomenuli Svetový deň boja proti AIDS. Pripnutím červenej stužky prispeli žiaci k zvýšeniu povedomia boja proti zákernej chorobe. Tento celosvetový problém sa dotýka každého jedného z nás, preto samotné slovo núti žiakov a pedagógov položiť si stále aktuálne otázky:

A Aktuálny problém?  I Individuálny problém? D Dlhodobý problém? S Spoločenský problém?