• ZAMERANIE ŠKOLY

• Zameranie školy

Priority:

Proces vlastného učenia. Uskutočňovanie kľúčových kompetencií. Našou prioritou je učiť sa žiakov učiť, klásť dôraz na kompetencie k učeniu a riešeniu problémov, stále prehlbovať ich vedomosti, zručnosti a návyky a tým ich intenzívne pripravovať k stredoškolskému vzdelávaniu. V súčasnej dobe sa často kladie dôraz predovšetkým na priebeh vyučovacieho procesu, my sa chceme prioritne zaoberať výsledkami – aby žiaci vedeli.

Výučba cudzích jazykov a podpora medzinárodných stykov. Znalosť cudzích jazykov, konkrétne angličtiny a nemčiny, chápeme v súčasnej dobe ako zásadný predpoklad pre ďalšie štúdium vo všetkých disciplínach. Styk s anglicky a nemecky hovoriacimi ľuďmi je pre našich žiakov prioritný a chceme ho rozvíjať zapájaním sa do medzinárodných projektov Erasmus+ a možnosťou hovoriť cudzím jazykom na hodinách niektorých predmetov inovatívnou metódou CLIL. Preto sme v rámci školského vzdelávacieho programu zaviedli predmet Anglický jazyk hrou pre 1. a 2. ročník a Anglická konverzácia v 5. – 9. ročníku, ktoré vyučujú naši pedagogickí zamestnanci. Pre rozvoj komunikačných schopností organizujeme poznávacie zájazdy do zahraničia.

Praktická výučba prírodovedných predmetov. V súčasnosti sú prírodovedné predmety prezentované ako predmety s minimom praktických cvičení, kde sa dôraz  kladie na memorovanie rôznych poučiek a vzťahov. Cieľom nových predmetov prírodovedného zamerania je priblížiť žiakom úzku spojitosť medzi teóriou a každodenným životom prakticky -  formou laboratórnych a praktických cvičení a vychádzok ukázať príťažlivosť týchto predmetov. Našou víziou je zvýšenie počtu žiakov, ktorí sa na strednej a vysokej škole zamerajú na štúdium prírodovedných odborov.

Športová príprava žiakov zameraním na futbal a volejbal. Dlhoročnou tradíciou našej školy je príprava športovo nadanej  mládeže na kolektívne športy, hlavne na futbal chlapcov a posledné roky aj na volejbal dievčat. V spolupráci s futbalovým klubom Slovan Levice  a FK Palas Levice sa snažíme o zatraktívnenie kolektívnych športov na škole, a pod vedením skúsených trénerov im dať pocítiť zodpovednosť za výkon, ale i radosť z úspechu. Našim cieľom je priviesť čo najviac žiakov k aktívnemu tráveniu voľného času a učiť ich zodpovednosti nielen voči sebe ale aj kolektívu.

Environmentálna výchova. Patrí medzi prierezové témy, v rámci školského vzdelávacieho programu je samostatným predmetom.  Keďže problém životného prostredia sa dostáva do popredia čoraz viac, zaradila sa do vyučovania našej základnej školy aj Environmentálna výchova, kde si majú žiaci osvojiť  kladný vzťah k prírode a životnému prostrediu. Osvoja si základnú eko- environmentálnu tematiku a hlbšie sa dostanú  do problematiky ochrany a tvorby životného prostredia.. Záujem o ochranu prírodu je u nás veľký, preto sme sa zapojili do medzinárodného projektu Zelená škola. Žiakom chceme nielen vštepiť základné poznatky, ale aj umožniť im spoznávať prírodu Slovenska  a chrániť ju.

Informatika a programovanie. Digitálna gramotnosť žiakov je dnes v rámci   hybridného vyučovania veľmi dôležitá. Kladieme dôraz na rozvoj informatického myslenia, pochopenie tvorby algoritmov a zavádzanie digitálnych kompetencií do všetkých všeobecno-vzdelávacích predmetov. Vytvorili sme samostatný predmet s názvom Programovanie, ktorý je určený pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním a realizujeme ho od 3. ročníka.