• UČENIE NA DIAĽKU

        • Ako v zdraví „prežiť“ učenie na diaľku

          Milí rodičia, v médiách ste určite čítali množstvo odporúčaní od rôznych zodpovedných orgánov a inštitúcií, týkajúcich sa zvládania mimoriadnej situácie. Viacerí z nás sú zmätení, ktoré z nich aplikovať a ako, keď nestíhame ani bežné aktivity. Je to pre každého z nás náročné. Pokúsme sa aktuálne ťažkosti spolu prekonať, aby sme zostali zdraví a zároveň si zachovali nejakú energiu.

          Viacerí odborníci sa v návodoch "ako prežiť" zhodujú v tom, čo by mohlo náš stres v daných dňoch zmierniť:

          Prvé a základné pravidlo:

          Je v poriadku, keď vám žiadne z odporúčaní nevyhovuje alebo sa nedarí ho dodržiavať. Každý z nás je iný, žiadne odporúčanie nemusí súvisieť priamo s vašou situáciou, pretože aj tá je jedinečná – vy ste jedineční. Skúste sa na ne pozrieť ako na inšpiráciu, tip alebo zlepšovák. Skúšajte, modifikujte, prispôsobujte si ho tak, aby to vyhovovalo vám a vašej rodine.

          V období karantény alebo lockdownu je potrebné zabezpečiť všetkým členom doma REŽIM a udržať si ho čo najdlhšie. Dohodnite sa preto v domácnosti na čase, čo bude kedy a kto vykonávať - vyhnete sa tak deprivácii a úzkosti z chaosu, ktorý by mohol nastať. 

          Prvou zásadnou vecou je, aby mozog dostal ráno informáciu, že nie je voľný deň a začala sa tá produktívna časť  - vyzlečte si pyžamo a oblečte sa do domáceho oblečenia, určeného na prácu z domu, resp. na dištančné vzdelávanie. Naraňajkujte sa ako v bežné pracovné dni približne v rovnaký čas a pripravte sa na naplánovanú prácu, ktorú máte v práci či v škole. Jednoducho, zabezpečte rovnaký systém a režim, aký u vás pôvodne fungoval. Nezabúdajte na prestávky, aby ste si nepreťažili organizmus. Predsa je to na nás veľa, keď nemôžete meniť prostredie a komunikovať priamo s ľuďmi. Zabezpečte si konzumáciu obeda presne v hodinu, na akú ste boli zvyknutí, rutinné prestávky po vykonaných činnostiach, atď. Poobede, kedy končí pracovná časť dňa, by to mohlo vyzerať rovnako ako v režime bez mimoriadnej situácie alebo sa môžete dohodnúť na spoločných aktivitách - hlavne však oddychujte. Psychohygiena je totiž v týchto chvíľach kľúčový pojem. Myslite pozitívne, radujte sa aj z bežných vecí, ako napríklad, že sme zdraví.

          Na úlohy si skúste vyčleniť pravidelný čas počas dňa, aby bolo jasné, kedy je čas pracovať a kedy oddychovať. V prípade, že je rozsah domácich zadaní zo školy pre dieťa a situáciu doma nezvládnuteľný, vysvetlite to učiteľovi a dohodnite sa na riešení.  

          Rozprávajte sa aj so starými rodičmi. Nie sú pasívnymi objektmi, ale rovnako ako vy a vaše deti, aj oni situáciu izolácie intenzívne prežívajú a trápi ich. Komunikácia naďalej ostáva dôležitou súčasťou života každého z nás. Ak to aktuálne možnosti nedovoľujú, zaistite cestu, ktorou sa informácie dostanú k rodinným príslušníkom. To isté platí aj o deťoch - dovoľte im komunikovať cez internet so svojimi kamarátmi a spolužiakmi, ak to budú potrebovať. V bežnom dni by strávili veľa času so spolužiakmi v škole a po škole by mali možnosť tráviť čas s kamarátmi pri hrách. Teraz toto všetko nie je možné, preto jediná cesta je využívať výdobytky modernej doby. Dokonca sa môžete stať aj súčasťou videohovorov detí, ak to budú chcieť smiley  Ak boli deti zvyknuté svoj voľný čas tráviť u starých rodičov, mohlo by im pomôcť, keby aj starí rodičia situáciu vysvetlili. Uistiť ich, že dieťa ľúbia, že sa nehnevajú a tiež je im smutno. Teraz je však potrebné, aby boli deti aj oni trpezliví.

          Je vám táto situácia povedomá ?

          Pravdaže. Nie je to tu prvýkrát a mnoho rodičov je už profesionálne ostrieľaných. Teraz však môže prísť na rad problém -  čo ak sa dieťa odmieta učiť ?

          Skôr ako sa začnete stresovať, že sa Vaše dieťa odmieta s vami učiť, je dôležité položiť si zopár otázok:

          „Ako vyzerá naše učenie?“, „Aký je náš denný režim?“, „Aké potreby má moje dieťa a celá rodina?“

          Tu je zopár tipov odborníkov:

            • Zamyslite sa nad tým, či je Vaše dieťa jedným z tých, ktoré ťažko prijímajú zmenu.

          Ak áno, mohlo by pomôcť prispôsobiť domáci režim tomu školskému alebo aspoň použiť niektoré jeho prvky – rozvrh, prestávky a pod.

            • Prehodnoťte vlastnú úlohu vo vzdelávaní dieťaťa.

          V prvom rade si uvedomte, že rodič nie je učiteľ a ani ním nemá byť. Pre dieťa môže byť problémom vidieť rodiča v inej úlohe ako v rodičovskej a nemusí ho zo začiatku rešpektovať. Nie je nutné, aby dieťa podávalo výkon ako v škole, a ani aby rodič podával výkon ako učiteľ alebo terapeut.

            • Dôležité je pomenovať nutný základ, ktorý dieťa cez deň musí absolvovať, aby sa jeho mentálna a fyzická kondícia udržala v stabilnom stave.
            • Ak sa v niektorých nevyhnutných aktivitách necítite byť istí, poraďte sa s odborníkom, ktorý s dieťaťom pracuje v „bežnej prevádzke“.
            • Veľa zo špecifickýchaktivít sa  dá nahradiť aj zjednodušenými alternatívami v domácom prostredí –  napríklad aktivitami v rámci denných rutín.
              • Komunikujte s ostatnými rodičmi. Zistite ako sa darí im a navzájom sa inšpirujte.
              • Ak ste viacdetná rodina, skúste zapojiť do jednotlivých aktivít aj súrodencov. To isté môže platiť aj pre ostatných členov rodiny.
              • Nezabudnite na prestávky a oddych. Na záver každého „vyučovania” si dohodnite malú odmenu – či už prechádzku, niečo dobré na jedenie, hru alebo rozprávku.

          A nebojte sa byť flexibilní! Nie ste v škole, (možno) nie ste v práci, na nič podobné ste nemali školenia, a preto sa riaďte sami sebou a svojimi potrebami. Správne je všetko, čo funguje. 

            • Ak potrebujete nejaký problém podrobnejšie prekonzultovať, máte možnosť využiť komunikáciu so školskou psychologičkou preostredníctvom emailu rugalova@2zslv.sk, prípadne napísať správu na Edupage školy  (Zuzana Rugalová).
            • Ďalej ponúkame možnosť bezplatne využiť psychologické či špeciálnopedagogické poradenstvo na 0910 234 860 (PO-PIA psychológ) a 0910 361 252 (UT-STR špeciálny pedagóg) na linkách VÚDPaP-u (Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie) v Bratislave.