Metóda JIAS a jej aplikácia v praxi
Začiatkom školského roka 2017/2018 prišlo niekoľko noviniek aj v oblasti starostlivosti špeciálneho pedagóga a školského psychológa o žiakov v ročníkoch 1 – 9. Naša škola sa aktuálne zapojila do projektu „Školský program JIAS“.
Individualizovaná sluchová stimulácia podľa Dr. Johansena
(tiež známa ako Johansenova sluchová terapia – JIAS), bola vyvinutá v Dánsku. Jej autorom je Dr. Kjeld Johansen, riaditeľ Baltického dyslektického výskumného laboratória. JIAS bola vytvorená za účelom stimulácie nervových dráh smerom do / a v rámci mozgu. Je zameraná predovšetkým na dráhy a spojenia vedúce medzi pravým uchom, ktorým sú najčastejšie prijímané informácie z vonkajšieho prostredia a ľavou mozgovou hemisférou, do ktorej sú obvykle ďalej posielané pre hlbšie oblasti spracovávania. Dyslektické deti podstatne častejšie preferujú práve ľavé ucho v porovnaní s intaktnou populáciou.
Pri počúvaní hudby sa rozvíja a stimuluje jazykové centrum v mozgu, preto sa v mozgu vytvára špecifická aktivita, nahrávky deti počúvajú dlhší čas, pričom sú stále rovnaké. Dieťa tak postupne prestáva zamieňať hlásky, lepšie diskriminuje zvuky, rýchlejšie spracováva sluchové podnety, znižuje, alebo zvyšuje sa senzitivita, zlepšuje sa koncentrácia, posilňuje sa preferencia ucha, vyhraňuje sa dominancia hemisféry, dieťa dokáže po absolvovaní tejto terapie ľahšie analyzovať zvukovú štruktúru slov, čo môže spoločne s kvalitne zameranou výučbou a adekvátnym prístupom zo strany školy výrazne napomôcť k jeho zvýšenej gramotnosti. Výsledok vidíme nielen v čítaní a v písaní, ale aj v bežných rozhovoroch. Dieťa číta rýchlejšie, darí sa mu lepšie pri diktátoch, nevyžaduje už toľko opakovania otázok či povedaného, skracuje sa reakčný čas.
Rôzne formy štúdií a vyšetrení mozgu potvrdili, že tento spôsob stimulácie produkuje zvýšený počet nervových spojení. Spojenia v rámci jazykových centier preto prebiehajú rýchlejšie, čím sa spracovávanie jazyka stáva oveľa efektívnejšie.
Zlepšuje sa koncentrácia a porozumenie, informácie sa spracovávajú podstatne rýchlejšie. Dieťa tak nemá viac pocit, že je „zasypané“ množstvom informácií, ktoré nedokáže efektívne a rýchlo spracovať. Je schopné spracovať viac informácií naraz, čím sa výrazne zlepšuje čítanie a písanie, pretože zvuková analýza slov už nepredstavuje tak významný problém.
Johansenova sluchová terapia môže byť prínosom pre deti, mládež a dospelých s rôznymi rečovými a / alebo jazykovými problémami, prejavujúcimi sa na úrovni tak verbálnej (slovnej), ako i písomnej (vrátane špecifických porúch učenia a dyslexie).V prípade, že má dieťa alebo dospelý potvrdené neurofyziologické príčiny jeho ťažkostí, táto metóda je vynikajúcim a efektívnym doplnením INPP metódy, ktorú poskytujeme deťom už dlhší čas.
Drvivá väčšina detí, ktoré majú poruchy učenia, vrátane dyslexie, nemajú percepčnú poruchu sluchu, ani stratu sluchu tak, ako ju definuje lekárska obec. Sluchový aparát je teda absolútne v poriadku. Ako je teda možné, že napriek tomu si dieťa často zapcháva uši, je senzitívne na hluk, je ľahko vyrušiteľné, nekoncentrované, vyžaduje si opakovanie otázky alebo povedaného, zamieňa si podobne znejúce slová, reaguje oneskorene a nepresne, niekedy je akoby „mimo“ a zareaguje až na náš zvýšený hlas s dôrazným prejavom? Odpoveďou môže byť práve oslabené spracovávanie sluchových podnetov. Čiže problém nenastane v sluchovom aparáte ako takom, ale niekde na ceste od neho do sluchového centra. A tam už môže hrať rolu množstvo rôznych faktorov.
Táto terapia je vhodná pre všetky vekové kategórie. U starších jedincov však môže program trvať dlhšie v porovnaní s mladšími ľuďmi či deťmi. Špeciálna pedagogička a školská psychologička našej školy sa zúčastnila školiaceho programu, ktorého lektorom bol Dr. Kjeld Johansen, riaditeľ Baltického dyslektického výskumného laboratória, a sú plnohodnotne pripravené túto metódu využívať vo svojej praxi.