METÓDY/PROGRAMY špeciálneho pedagóga pre 1.stupeň ZŠ
Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú možnosť navštevovať špeciálno-pedagogické intervencie, ktoré môžu prebiehať individuálne ako aj skupinovo. Špeciálno-pedagogické intervencie môžu byť rovnako poskytované aj iným žiakom v rámci podporných opatrení https://podporneopatrenia.minedu.sk/ .
Pri odbornej práci špeciálneho pedagóga sú využívané rôzne metódy a programy prospešné pre napredovanie detí/žiakov ako Metóda fonematického uvedomovania podľa Eľkonina, Program bilaterálnej integrácie, prvky pedagogiky senzorickej integrácie a arteterapie, pri viacerých žiakoch sa uplatňuje štruktúrované učenie pomocou TEACCH programu či Metódou vizuálneho čítania. Ďalej pracujem s programami pre rozvoj oslabených funkcií KUPOZ, KUMOT, KUPREV a metódou Sindelar – ktorá sleduje deficity čiastkových funkcií. Žiaci ako aj učitelia majú možnosť absolvovania inkluzívneho programu Mirabilis pre základné školy, ktorého cieľom je rozvoj sociálnych kompetencií a vzájomného rešpektu v triedach. Prostredníctvom hier a aktivít sa pracuje so žiakmi, ktoré majú za cieľ rozvíjať sociálne a kognitívne kompetencie žiakov na tému inakosti a inklúzie.
Intervencie sú špecializované na deti/žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou, vývinovými poruchami učenia ako aj pervazívnymi vývinovými poruchami.
Metóda fonematického uvedomovania podľa Eľkonina
Metóda D. B. Eľkonina je nový, dôsledný a hlavne jednoduchý a hravý prístup, ktorý ponúka dieťaťu osvojiť si schopnosť vedome narábať so segmentmi slov, uvedomovať si štruktúru slova a hlavne uskutočňovať hláskovú analýzu a syntézu aj zložitejších zvukov reči, ktoré sa veľmi odrážajú na kvalite čítania. Ide o metódu rozvoja fonematického uvedomovania podľa D. B. Eľkonina, ktorá na rozdiel od tradičnej analyticko-syntetickej metódy formuje u žiaka základný mechanizmus čítania na základe spoznávania zvukovej štruktúry materinského jazyka.
Cieľovú skupinu, u ktorej inovatívnu metódu môžeme využívať tvoria nielen žiaci prvého ročníka, ale môžu ju tvoriť aj deti od 5. rokov – t.j. predškoláci a optimálne je ju možné aplikovať hlavne u detí s odloženou školskou dochádzkou ako stimulačný program dieťaťa pred vstupom do školy. Metóda D. B. Eľkonina je rovnako vhodná pre deti s oneskoreným vývinom reči, ktoré sa postupne v školskom veku stávajú „kandidátmi na poruchy učenia“. Práve táto metóda zvyšuje u dieťaťa šancu na školskú úspešnosť.
Program bilaterálnej integrácie
Program bilaterálnej integrácie (tzv. BI program) je pohybový program vychádzajúci z vývinových cvičení. Autorkou programu je Shiela Dobie, OBE. Program ďalej podporili Kristy Brown a dr. Andrew Dalziell, ktorý ho naďalej aktívne rozvíja a veľmi úspešne aplikuje v mnohých krajinách sveta. Na našej škole slúži ako podporný program pre oslabené sluchové spracovávanie, sekvenčnú pamäť, ťažkosti so zapamätávaním si niekoľko za sebou idúcich inštrukcií, či už v čítanej, písanej, alebo počutej forme, pri spomalenom tempe, alebo naopak veľmi roztržitých deťoch/žiakoch, ktorí sa nedokážu dostatočne koncentrovať.
https://bilateralnaintegracia.sk/
Programy pre všeobecný rozvoj
KUPOZ, program je určený pre deti/žiakov s poruchou pozornosti, pervazívnymi vývinovými poruchami, logopedickými problémami, pomalším psychomotorickým tempom, ťažkosťami v oblasti emócií a chovaní.
KUMOT, program je určený pre deti/žiakov od 5 do 8 rokov. Jeho výhodou je, že môže byť realizovaný jednotlivo ale aj v skupinách. Slúži ako podporný program pre deti s poruchou pozornosti , deti nesmelé, sociálne alebo motoricky neobratné a pod.
KUPREV, program napomáha dieťaťu s orientáciou vo svete, zjednodušuje adaptáciu pri nástupe do školy. Má využitie pri širokom zábere detí od nadaných detí cez žiakov s ťažkosťami v učení, s poruchou s pozornosťou, hyperaktivitou, pri poruchách reči či pervazívnymi vývinovými poruchami.
Metóda Sindelar
Metóda Sindelar je určená pre deti a dospelých s ťažkosťami v čítaní, písaní, počítaní alebo/a s ťažkosťami s pozornosťou a aktivitou. Tréning je vhodný aj ako prevencia prepuknutiu symptómov porúch učenia a správania. Pre prácu je potrebná diagnostika, ktorou sa určí profil deficitov čiastkových funkcií (pozornosť, vnímanie, pamäť, priestorová orientácia a iné.) a podľa výsledkov sa nastaví plán.