• Deviataci na exkurzii

• Dňa 17. 5. a 25. 5. 2023 sa žiaci 9. ročníka zúčastnili na dvoch tematicky zameraných exkurziách, počas ktorých mali možnosť prejsť sa po autentických priestoroch pracovného a koncentračného tábora v Seredi, ktorý bol počas II. svetovej vojny súčasťou celej spleti táborov určených na vyhladzovanie veľkej časti obyvateľstva. Spoznať životné príbehy obetí vojny, ako i preživších holokaustu, mohli aj cez pútavé rozprávanie v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Dobové dokumenty, fotografie ako i predmety súvisiace s danou témou žiakov nielenže zaujali, ale primäli i k zamysleniu.  K zodpovedaniu mnohých otázok prispel najmä detailný výklad, ktorý často viedol i k nastoleniu otázok, z ktorých niektoré z nich, v danom priestore, často vyzneli už „len“ ako rečnícke a žiaci odpovede na ne mnohokrát intuitívne našli či poznali. Cestou späť im pamätník v Ráztockej doline v obci  Nemecká poskytol priestor pre spomienku na obete jednej z najtragickejších kapitol slovenských  novodobých dejín – represáliách nemeckých nacistov a ich domácich kolaborantov z radov Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy a príslušníkov nemeckej národnostnej skupiny.

• 4. miesto v SR v Geografickej olympiáde, kat. E

• V dňoch 26.-27. 5. 2023 sa David Dojčák zúčastnil v celoslovenskom kole Geografickej olympiády v kategórii E v Tatranskej Lomnici. Prvý deň súťažiaci absolvovali poznávaciu exkurziu v štôlni Kvetnica pri Poprade a navštívili aj Vyšné Ružbachy. Druhý deň ich čakalo testovanie, ktoré pozostávalo z teoretickej, monotematickej a praktickej časti. David ho napísal na 92 bodov a obsadil krásne 4. miesto na Slovensku. Gratulujeme!